SİSTRE CİLA

SİSTRE CİLA

15 Nisan 2016 Cuma 00:19
SİSTRE CİLA
 

SİSTRE CİLA


Tıpkı kendi bakımımıza özendiğimiz gibi ahşap zeminlerinde bakımına özenmemiz onların da genç ve güzel görünmesini sağlamaktadır. Bir bayanın günlük cilt bakımını yapması gibi günlük temizliği yapılan ahşap parkeler, güzellik salonlarında uygulanan peelinglere benzer şekilde belli periyotlarla zımparalanmalıdır. Peeling sonrası kullanılan cilt bakım ürünleri ile ciltte oluşan pürüzlerin giderilip cildin yenileşmesinin sağlanması gibi parkeler de sistre cila işleminde cilalanarak son rötuşları yapılmaktadır. Kısacası eviniz de tıpkı sizin gibi bakıma ve güzelleşmeye ihtiyaç duymaktadır ve bu bakımın belli periyotlarla yapılması gerekmektedir. Nasıl ki cildinizde oluşan deformasyonlar için derin bir cilt bakımı için güzellik salonlarına gidiyorsanız, parkelerinizin derin bir şekilde bakım ve onarımının yapılası için de işi ustasına bırakmak gerekmektedir. Ustasının elinde profesyonelce yapılacak olan bir sistre cila işlemi sonrası parkeleriniz pürüzsüz ve pırıl pırıl olarak evinizde yeniden ışıldamaya başlayacaktır.

Masrif parke, rabıta, lamine, tahta vs. gibi tüm zemin döşemelerine uygulanabilen sistre cila işlemi, uygulama sırasında onarım gerekli ise onarımın yapılmasından sonra gerçekleşir. Bu işlem yapılırken işlem basamakları vardır ve bunlar sırası ile uygulanmaktadır. İlk olarak zeminin yapısı, ahşap malzemenin özelliği, zeminin yıpranma derecesi, oyuk veya tahribatın derecesi gibi faktörlere bağlı olarak eğer bir onarım gerekiyorsa o yapılmaktadır. Gerekli tamir yapıldıktan sonra zemindeki aşınmalara ve kullanılan ahşap malzemenin hassaslığına bağlı olarak zımparalama işlemi yapılır. Çünkü her malzemede aynı derecede zımpara yapmak doğru değildir. Mesela bambu ağacından yapılmış bir zeminde yüksek dereceli bir zımpara zeminin iyice yontulmasına, ahşabın kırılma veya çatlamasına neden olabilmektedir. İşte bu nedenle ahşabın özelliğine uygun olabilecek hassasiyette bir zımparalama yapmak gerekir. Daha sonra zımparalama ile pürüzleri yok edilen zeminde parkelerin arasındaki boşlukların giderilmesi gerekmektedir. Boşluklar sistre macunu kullanılarak doldurulur ve zeminin düzleşmesi sağlanır. Ancak bu kez de macundan dolayı oluşacak pütürler söz konusu olabilmektedir. Bu pütürlerin yok edilmesi ve pürüzsüzlüğün sağlanması için tekrar el yordamı ile ve daha hafif derecede bir zımpara işlemi yapılır. Böylece sistre cila zımpara işlemi kısmı bitirilmiş olur. Sıra cilalama işlemine gelir. Cilalamada bu iş için özel olarak üretilmiş vernikler ve cilalar kullanılmaktadır. İki kat olarak sürülen cilalama sonrası işlem biter ve artık kurumaya bırakılır.

Sistre cila yapılan ahşap parkelerin bir günlük bir kuruma süreleri vardır. Yalnız ne olursa olsun birkaç gün boyunca sistre işlemi, yapılan zemin üzerine eşya yerleştirmek, zemin üzerinden eşyaları sürüklemek veya eşyaları kaldırıp indirmek doğru değildir. Böyle bir şey henüz tam olarak kurmamış ve yerine oturmamış parkelere zarar verebilir ve cila üzerinde çiziklere neden olabilir.  Parkelerin cilalanması basamağında kullanılan selülozik dolgu verniği hassas yapıda olduğunda kurumadan üzerinde yapılacak olan herhangi bir hareket dolguları yerinden oynatabilir. Zaten bu vernik uygulanmadan sistre cila yapılmış sayılmamaktadır.

Uygulama yapılacak olan alanın önceden boşaltılması gerekmektedir. Ayrıca elektrik ve su da cila uygulaması yapılacak ortamda mutlaka bulunmalıdır. Çünkü cilanın yapılacağı alanda kullanılacak olan sistre cila makinesi elektriklidir ve yine sistre cila yapılırken yapılacak olan dolgu için oluşturulacak macun için suya ihtiyaç olmaktadır. Zamanla ilk günkü canlılık ve pürüzsüzlüğünü kaybeden parkeleriniz için uygulanacak olan bu uygulama, profesyonel kişilerce yapılmalıdır. Ayrıca uygulama ile ilgili geniş bilgiye sistre cila sayfasından ulaşabilirsiniz. Kumlama, zımparalama ve cilalama işlemleri ancak bu işten anlayan deneyimli kişilerce yapılabilmektedir. Her ne kadar koruyucu ürünlerle parkelerinizin ömrünü uzatmaya çalışsanız da zamanla eskiyen ve yıpranan her şey gibi parkelerde dayanıklılığını ve parlaklığını yitirmeye mahkumdur.

 

 

 

Evlerimizin zeminlerinde hem sağlıklı hem de görsel anlamda hoş duran parkeler, ahşap malzemelerden üretildiği için bakımı ve temizliği hassas olmaktadır. Bu sebeple de sistre cila ile sık aralıklarla bakımlarının yapılması şarttır. Evdeki bazı yöntemlerle ahşap parkelerinizin ömrünü uzatanız elbette mümkündür. Mesela ahşap parkelerinizin temizliğini yaparken su kullanmazsanız parkelerinizin ömrü daha uzun olacaktır. Çünkü su ahşabın ıslanarak doygun hale gelmesine bu nedenle şişerek kabarmasına neden olmaktadır. Yine su ile yapılan temizlikte ahşabın nemlenmesi ahşabı yumuşatacağı için yüzeyin daha kolay çizilmesine ve aşınmasına neden olacaktır. Ayrıca yüzeydeki cila suyun etkisi ile kalkacak ve parkeyi koruma özelliğini kaybedecektir. Bu nedenle ahşap parkeleri silerken bu iş için özel olarak üretilmiş yüzey temizleyicilerinin kullanılması gerekir. Tabi sert cisimlerle yüzeyi süpürmek, silmek, ovalamak da ahşap parke temizliğinde son derece yanlış uygulamalardır. Yüzeyin yumuşak araçlarla silinip süpürülmesi gerekmektedir. Biraz özendiğiniz zaman ahşap parkelerinizin ömrünü daha da uzayacağı muhakkaktır. Yalnız ne olursa olsun zaman, ahşap pareleriniz üzerinde aşınma ve eskime yapacaktır ve bunların giderilmesi için de sitre cila zorunlu hale gelmektedir.

Toz emme özelliğinde olan bu uygulamanın makinesi, işlem sırasında ahşap parkeleri zımparaladığı için zımpara sonucu ortaya çıkan tozları tıpkı elektrik süpürgesi gibi emmekte, bu nedenle de kir ve pislik bırakmadan işlem yapabilmektedir. Odanızın biçimine göre kullanılacak olan makine özelliği değişmektedir. Odalardaki radyatör altları gibi dar alanlarda kenar makineleri kullanılmaktadır. Tek bir nokta bile boş bırakılmadan yapılan bu tarzda işlemlerde, hem makineler marifetlidir hem de bu işi yapan ustalar marifetlidir. Tabi bu işi kendiniz yapmak isterseniz o olanak da sağlanabilmektedir. Dilerseniz parkecilerden kiralayacağınız donanımlarla bu işi kendiniz de yapabilirsiniz. Ya da bir sistre cila makinesi ve diğer malzemeleri temin ederek de bu işi yapmanız mümkündür.  Ancak bazı püf noktaları olan ve ince işçilik isteyen noktalarda ferdi çalışmanız ne kadar yeterli olur, orası bilinmez. Çünkü bu işlem için belli işlem basamakları vardır ve bunların sıra ile uygulanması gerekmektedir. Ayrıca cila makinesinin kullanımının zorluğu ve ustalık istemesi de işin ehli tarafından yapılmasını gerekli kılmaktadır. Zımpara işlemi sırasında yoğun bir enerji sarf edilmekte ve bu makinenin zorluğuna katlanmak için gerçekten bu işin ustası olmak gerekmektedir.

Sistre Cila Firmaları

Piyasada sistre cila üzerine çalışan bir firma olmamakla birlikte bu iş parkeciler tarafından yürütülmektedir. Anlaşacağınız bir parkeci ile parkelerinizin cilalanmasını sağlayarak onları ilk andaki pürüzsüz ve parlak görüntülerine kavuşturmanız mümkündür ve iş bittikten sonra karşılaşacağınız görüntüden sonra gerçekten bu işin yaptırılmaya değer olduğunun farkına varacaksınızdır. Bu işlemler sonrası parkelerinizin eski güzelliğine ve estetiğine kavuşmasının yanı sıra eskime, yıpranma, boşluk oluşma, yosunlaşmalar bağlı olarak gelişen haşere yuvalanmalarından da kurtulmanız mümkündür. Böylece ahşap parkeleriniz hem haşerelerden kurtulmuş olacaktır, hem de bir daha haşere yerleşmesine izin vermeyeceğinden hijyenik olacaktır. Yaklaşık olarak 10 yıllık zaman dilimleri içerisinde yapılacak olan sistre cila işlemi parkelerinizin yenilenmesi ve canlanması için yeterli olmaktadır. Ama tabi burada parkeler üzerinde yapılan aşırı yıpranmalara neden olucu faaliyetlerden dolayı bu süre 5-6 sene de olabilmektedir. özellikle kiracı olarak oturulan evlerde ahşap parkelerin temizliğine ve korunmasına önem verilmemekte, bu nedenle kiracılar tarafından parkeler daha çabuk eskitilmektedir. İşte böylesi durumlarda evinizin ahşap parkeleri için daha sık aralıklarla sistre cila uygulaması yaptırmanız gerekebilir.

http://www.yapidekorist.com/sistre-cila-istanbul/

 

Anahtar Kelimeler: SİSTRE CİLA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Hava Durumu

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Sayfalar
  E-Gazete
  • Kıbrıs Haber - En Son Kıbrıs Haberleri ve KKTC Gelişmeleri - 18 Haziran 2015 Manşeti
  Arşiv